Jedną z podstawowych jednostek organizacyjnych Caritas są Parafialne Zespoły Caritas. Są to grupy charytatywne działające na terenie parafii. Członkowie PZC podejmują działania wolontaryjne głównie dla społeczności lokalnej.

Członkami PZC mogą być osoby fizyczne (świeckie i duchowne) powołane przez Proboszcza, wspierające go w sposób stały i zorganizowany w realizowaniu charytatywnej misji Kościoła. W tym celu zainteresowani składają deklarację pisemną potwierdzoną przez Ks. Proboszcza.

Parafialny Zespół Caritas, z inicjatywy miejscowego proboszcza, powołuje Dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej. Zadania PZC obejmują w szczególności następujące kierunki działania:

1. Mobilizację charytatywną całej wspólnoty parafialnej do praktykowania miłosierdzia modlitwą, słowem i czynem, w szczególności poprzez:
    a) kultywowanie parafialnych i rodzinnych zwyczajów charytatywnych;
    b) czynne włączenie się w katechezę o tematyce charytatywnej;
    c) przygotowanie akcji charytatywnych i ich realizacje;
    d) popularyzowanie informacji na temat potrzeb i działań charytatywnych przez media, gabloty itp.;
    e) organizowanie spotkań przedstawicieli różnych wspólnot działających na terenie parafii;
    f) aktywne uczestnictwo w projektach podejmowanych przez Caritas Diecezjalną.
  2. W miarę pełne i stałe rozpoznawanie potrzeb pomocy charytatywnej na terenie parafii. Nie należy wykluczać możliwości rozszerzenia pomocy w miarę istniejących środków, poza teren parafii:
    a) Parafialny Zespół Caritas w każdym człowieku stara się dostrzec Chrystusa potrzebującego i pomóc mu najlepiej jak to jest możliwe;
    b) Współpraca z ośrodkami pomocy społecznej;
    c) Współpraca z innymi organizacjami o charakterze charytatywnym (z zachowaniem właściwej sobie, katolickiej inspiracji);
    d) Pomoc prawna w otrzymaniu należnych świadczeń socjalnych lub uzyskaniu niezbędnych uprawnień.
  3. Organizowanie i świadczenie konkretnej pomocy potrzebującym w szczególności:
    a) chorym, niepełnosprawnym, osobom w sędziwym wieku;
    b) rodzinom wielodzietnym oraz w trudnościach;
    c) dzieciom i młodzieży;
    d) osobom ubogim i przeżywającym inne trudności.
  4. Caritas Parafii otacza opieką znaj dujące się na terenie parafii Kościelne Placówki Charytatywne, a jeśli zachodzi potrzeba wspiera tworzenie takich placówek.

Pliki do pobrania: